Latarnik, czyli wzruszająca i ponadczasowa nowela autorstwa Henryka Sienkiewicza, którą zachwycają się kolejne pokolenia czytelników!

“Latarnik”, czyli utwór, który opowiada o tęsknocie za Polską! 

Latarnik” to jeden z najbardziej znanych utworów napisanych przez Henryka Sienkiewicza. Dzieło to pisarz stworzył podczas swojej podróży po Stanach Zjednoczonych. Nowela wydana została w 1882 roku.

W swoim dziele Henryk Sienkiewicz opowiada historię mężczyzny o nazwisku Skawiński. Główny bohater noweli jest polskim emigrantem, który na starość pragnie osiąść w spokojnym miejscu. Mężczyzna, który walczył między innymi w wojnie secesyjnej oraz w powstaniu listopadowym, przybywa do miejscowości o nazwie Aspinwall, w której ma rozpocząć pracę jako latarnik. Tęsknota za ojczyzną, którą odczuwa stary Polak, doprowadzi wkrótce do tragedii. Jakie będą jej następstwa? Dowiedz się tego, sięgając po jedną z najlepszych noweli napisanej przez Henryka Sienkiewicza!

Henryk Sienkiewicz – życie i twórczość nagrodzonego Noblem polskiego pisarza! 

Autor takich wybitnych dzieł, jak między innymi: “Janko Muzykant” (1879), “Przez stepy” (1879), “Za chlebem” (1880), “Latarnik (www.taniaksiazka.pl)” (1881), “Bez dogmatu” (1881), “Ogniem i mieczem” (1884), “Potop” (1886), “Pan Wołodyjowski” (1888), “Quo vadis” (1896), “Krzyżacy” (1900) oraz “W pustyni i w puszczy” (1911), czyli Henryk Adam Aleksander Pius Sienkiewicz urodził się 5 maja 1846 roku. Debiutem literackim artysty była książka o tytule “Ofiara”, którą pisarz tworzył w latach 1865-1866. Dzieło jednak nigdy nie doczekało się wydania, gdyż Sienkiewicz, będąc niezadowolonym ze swojej powieści, zniszczył rękopis. Utworami, które rozsławiły twórczość Sienkiewicza, były trzy następujące powieści: “Ogniem i mieczem” (1884), “Potop” (1886), “Pan Wołodyjowski” (1888). Dzieła te artysta napisał, aby pokrzepić serca swoich rodaków w mrocznych i ciężkich czasach zaborów. W 1905 roku Henryk Sienkiewicz odebrał Nagrodę Nobla. Artysta otrzymał to niezwykle prestiżowe wyróżnienie za całokształt swojej twórczości w dziedzinie literatury. Henryk Sienkiewicz zmarł w 1916 roku w Szwajcarii.