Latarnik, nostalgiczna nowela o powracaniu do korzeni

Nowela zatytułowana “Latarnik” jest nowelą napisaną przez Henryka Sienkiewicza. Po raz pierwszy opublikowano ją w roku 1881 w dwutygodniku o nazwie “Niwa”. Następnie została wydana przy pomocy wydawnictwa “Gebethner i Wolff” w 1882 roku.

O utworze Latarnik

Historia dotyczy Polskiego emigranta politycznego Skawińskiego, mającego za zadanie obsługiwać położoną na wyspie, latarnię morską. To bardzo nostalgiczna przygoda dla głównego bohatera. Skawiński jest mężczyzną, który szuka swego spokojnego miejsca w obliczu jego intensywnych doświadczeń. Przeżył wiele przygód, które jednak okazywały się katastroficzne w skutkach. Pora więc by zdał sobie sprawę, iż jest już życiowo zmęczony. Dlatego przyjmuje stanowisko latarnika na wyspie Aspinwall. Jest nakreślone, iż za nim do tego doszło, był uczestnikiem powstania, w rezultacie czego musiał opuścić swoją ojczyznę, tułając się po świecie, tym samym nagminnie ryzykując swoje życie. Nic dziwnego, że natrafił na dane miejsce, które w jego mniemaniu było dla niego idealne, gdyż właśnie szukał takiego miejsca, gdzie mógłby się osiedlić na stałe. W końcu nadszedł czas, by w Aspinwall  zaczął swoje spokojne i ciche życie. Dużo rozmyślał, jak i wracały mu wspomnienia. Poza tym sielankowym bytem, dbał o miejsce, które było dla niego lekarstwem. Nie tylko mógł podziwiać piękno tropikalnej natury, ale również znalazł przyjaciół w okolicznych mewach. Dalsza część historii jednak nie należy do przyjemniejszej. Skawiński zatracił się w swoim śnie, który wróżył nieprzyjemne skutki. 

Utwór literacki “Latarnik” jest uważany za jedną z najlepszych polskich nowel, a rękopis autora jest przechowywany w Zakładzie Narodowym im. Ossolińskich.

Autor

Henryk Sienkiewicz to powieściopisarz i publicysta, a dokładniej jest Polskim nowelistą. Jest jednym z najbardziej docenianych pisarzy Polskich. Henryk Sienkiewicz jest laureatem nagrody Nobla dziedziny literatury za całokształt swojej twórczości. Jest określany jako jeden z najpopularniejszych Polskich pisarzy na przełomie dziewiętnastego i dwudziestego wieku.