Wzruszająca opowieść o miłości do Polski!

Nowela, którą zachwycają się kolejne pokolenia czytelników!

Latarnik” to nowela, którą stworzył jeden z najwybitniejszych polskich pisarzy, czyli Henryk Sienkiewicz. Artysta napisał to dzieło, kiedy podróżował po Stanach Zjednoczonych. Nowela ta, która powstawała w latach 1880-1881, została po raz pierwszy wydana w 1882 roku.

W tej wspaniałej noweli Henryk Sienkiewicz przedstawia swoim czytelnikom historię polskiego emigranta o nazwisku Skawiński. Mężczyzna przez całe swoje życie tułał się po świecie i walczył między innymi w powstaniu listopadowym oraz w wojnie secesyjnej. Będąc już starym człowiekiem, Skawiński poszukuje spokojnego miejsca, w którym mógłby zamieszkać i dożyć końca swoich dni. Mężczyzna więc rozpoczyna pracę jako latarnik w miejscowości Aspinwall. Jednak tęsknota za ojczyzną wciąż przysparza ogromny ból Skawińskiego i w końcu doprowadzi do ogromnej tragedii. Jakiej? Dowiedz się tego, sięgając po to fenomenalne dzieło!

Henryk Sienkiewicz, czyli pisarz, którego zna każdy Polak! 

Twórcą tej wybitnej noweli jest urodzony 5 maja 1846 roku wybitny polski pisarz, czyli Henryk Adam Aleksander Pius Sienkiewicz. W latach 1865-1866 artysta pisał swoje pierwsze dzieło, którym była powieść zatytułowana “Ofiara”. Utwór jednak nie doczekał się publikacji, gdyż będąc niezadowolonym ze swojego dzieła, Sienkiewicz postanowił zniszczyć rękopis. W mrocznych i niezwykle ciężkich czasach zaborów, Henryk Sienkiewicz postanowił stworzyć tak zwaną “Trylogię”, która miała na celu pokrzepić serca Polaków. Pisarz otrzymał w 1905 roku Nagrodę Nobla za całokształt swojej twórczości w dziedzinie literatury. Artysta zmarł w 1916 roku. Spośród najbardziej znanych dzieł autorstwa Sienkiewicza, które już na stałe zapisały się złotymi literami w kanonie polskiej literatury, możemy wyróżnić następujące pozycje: “Janko Muzykant” (1879), “Przez stepy” (1879), “Za chlebem” (1880), “Latarnik lektura dla dzieci” (1881), “Bez dogmatu” (1881), “Ogniem i mieczem” (1884), “Potop” (1886), “Pan Wołodyjowski” (1888), “Quo vadis” (1896), “Krzyżacy” (1900) oraz “W pustyni i w puszczy” (1911).